Psikolog

Sağlıklı Baba-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Geleneksel ataerkil yaklaşımda babaların çocuklarına karşı birebir sorumlulukları yokken günümüzdeki babalar annelerle eşit sorumluluklar almaktadır. Geleneksel ataerkil yaklaşımda babalar otoriter, sevgisini göstermeyen, uzak ve soğuk, bir yandan koruyucu, kollayıcı ve para kazanan olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde ise annenin de iş yaşamına katılması, erkek-kadın ilişkilerinin eşitlenmesi gibi sebeplerden dolayı sahip oldukları diğer sorumlulukları paylaştıkları gibi babaların çocuk yetiştirme konusunda da sorumluluk almasına vesile olmuştur.

Baba-çocuk ilişkisi, anne çocuk ilişkisi kadar önemlidir. Anne ve çocuk ilişkisinin biraz daha gölgesinde kalan babalar çocuğun gelişiminde önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Babalığın, annelik gibi içgüdüsel bir şey olmadığı için, erkekler çoğu zaman babalık konusunda zorluk yaşayabilirler. Baba sevgisi, anne sevgisi gibi koşulsuz bir sevgi türü değildir. Çocuk, babasının sevgisini hak etmesi gerekmektedir. Babanın rolü çocuğunu dış dünyaya hazırlamak, yol gösterici olmak, topluma uyum sağlamasını sağlamak, disiplini sağlamak vs. Bu görevleri yerine getirirken baba, otoriter sevgi yerine; sabırlı ve bağışlayıcı bir sevgisi olmalıdır. Babalar, büyümekte olan çocuklarına yeterlilik ve özgüven duygusu aşılamalıdır.

Babanın çok önemli bir rol model olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin, kız çocuğu için babanın rolü karşı cinse nasıl davranacağını öğrenmesi adına önemli iken, erkek çocuk da ise hemcinslerinin nasıl davrandığını öğrenmesi için önemlidir. Baba yoksunluğu yaşayan çocuklarda bunların öğrenilmesi daha zor olmaktadır. İlgisiz bir babanın ise çocuğun psikososyal gelişimine zararları çoktur.

İyi bir baba olmak için şunlar yapılabilir:

Fiziksel ve sözel olarak sevginizi gösterin.
Katı ve otoriter bir tutum sergilemekten kaçının, sabırlı ve esnek olun.
Fazla hoşgörü yerine sağlıklı sınırlar koymaya çalışın.
Güven verici olun.
Destekleyin ve empatik düşünün.
Birlikte kaliteli vakit geçirin ve oyunlar oynayın.
Çocuğunuzun arkadaşı olmak yerine onun ihtiyaçlarını karşılayan bir baba olmaya çalışın.
Çocuğun annesine saygı duyun. Hala evliyseniz çocuğun yanında da anneye sevgi göstermekten çekinmeyin.
Çocuğunuza rol model olun.
Çocuğunuzu kendi çocukluk zamanınıza göre değil, çocuğunuzun yetiştiği zamana göre değerlendirin.

Sonuç olarak iyi baba olmak için klişelere, kalıplara, kesin yargılara tutunmak yerine; hatalara rağmen samimi, doğal, içten ve destekleyici olmak her zaman daha faydalı olacaktır.

Uzm. Psikolog Işıl BEKTAŞ