Psikolog

Sadık Dostlarımıza Veda Ederken…

Evcil hayvanımız öldüğünde kendimizi sanki bir evlat veya bir arkadaş kaybetmiş gibi bomboş hissederiz. Kedimiz, köpeğimiz, tavşanımız, kuşumuz,… yanımızda o kadar uzun zaman geçirirler ki, hayata gözlerini yummalarına kayıtsız kalmamız imkansızdır. Yine de er ya da geç bunun olacağını aklımızdan çıkarmamalı ve bu duruma karşı hazırlıklı olmalıyız. Ne yazık ki, evcil dostlarımızın yaşam döngüsü bizimkinden daha küçük bir döngüdür. Dolayısıyla evcil hayvanımızı kaybettiğimizde üzülüyor ve acı çekiyor olmamız oldukça doğaldır. Psikologlara göre, sahip olduğunuz bir hayvanı kaybetmek, insanlar üzerinde bir aile bireyini kaybettiklerinde olduğu kadar büyük bir duygusal etki yaratıyor. Çünkü, evde bakılan can dostlarımız da o çekirdek ailenin bir parçasıdır. Evcil bir hayvanı kaybetmenin verdiği acı sadece yoğun ve derin olmakla kalmıyor, aynı zamanda çok uzun bir süre de devam ediyor.
Evcil hayvanlar bize sevgilerini ve sadakatlerini sunarlar. Bu nedenle, öldükleri, kayboldukları veya çalındıkları zaman olağanüstü bir dostluğun sonu gibi bir durum yaşamış oluruz. Bu acının, evde hayvan beslemeyen insanlar tarafından anlaşılması pek mümkün değildir. Hatta bazı kişiler, bir hayvan için bu kadar üzülenlere alaycı yaklaşırlar. Ölen aile bireyi bir insanken bizim için hissettikleri şefkat duygusunun aksine, eğer ölen bir evcil hayvan ise duygularımız kapı dışarı edilir.
Peki evcil hayvanımızı kaybetmenin üstesinden nasıl gelebiliriz?
– Sabırlı olun, çünkü ilk haftalar gerçekten üzgün hissedeceksiniz. Şayet bu konuda konuşmak istemiyorsanız, konuşmayın. İçinizden ne geliyorsa ölen hayvanınız için, onu yapın. Fakat unutmayın ki belirli bir noktada normal hayatınıza geri dönmek zorundasınız.
– Olanlardan kendinizi sorumlu tutmayın. Bu şekilde teselli bulmanız mümkün değildir. Kendinizi suçlu hissetmek yas sürecine zarar verebilir. Evcil dostunuz yaşamını noktaladı ve bu sizin suçunuz değildir.
– Ötenazi, son çare olarak kendi hayvanlarının ölüm tarihini kendi elleriyle belirleyen insanlarda suçluluk duygusu yaratıyor. Ancak unutmayın, eğer bu seçeneğe başvurulmuşsa, bunu, onları kurtarmanın başka hiçbir yolu kalmadığı için yaptınız.
– Ağlama isteğinizi bastırmayın. Tüm üzüntünüzü dışarıya çıkartın.
– Acınızı anlayabilecek ve kendinizi kötü hissettirmenize yol açmayacak anlayışlı birisi/birileriyle bu konuda konuşabilirsiniz.
– Bazı kişilerin üzgün hissettiğiniz için sizi fazla dramatik olmakla suçlaması bir şeyi değiştirmez. Köpeğiniz veya kediniz öldüyse üzüntünüzü ifade edip kaybınızla yüzleşmeniz gerekir. Bu olayı atlatmak için zamana ihtiyacınız var, acele etmeyin.
– Hayvanınızın hiçbir eşyasını saklamamaya çalışın, çünkü bu size daha fazla hüzün katacaktır. Dışarıda mamaya, yatağa ya da oyuncağa ihtiyacı olan bir sürü evsiz hayvan vardır.
– Sizinle yıllar boyunca yaşamış ve size inanılmaz bir sevgi beslemiş bir canlı saygın bir vedayı da hak eder. Çoğu insan saçma olduğunu düşünse de hayvan severler dostlarına düzgün bir veda düzenlemek isterler. Bu, anma için güzel bir vesile olur ve acınızı hafifletebilir. Onlara düzgün bir şekilde elveda etmek sizi ilk aşamada rahatlatabilir. Ülkemizde çok yaygın olan ama asla yapılmaması gereken yöntem, ölen hayvanı çöpe atmaktır. Hayvanınızı uygun bir yere gömebilirsiniz veya hayvanınızın ölüsünü veterinere bırakabilirsiniz.
– Evcil hayvanınızın ölümü çocuklar için de oldukça yıkıcı olabilir, çünkü çocuklar hayvanlara daha çok bağlanırlar. Çocuklarınızın, hayvanların ölümünü anlamayacak kadar küçük olduklarını düşünmeyin ve asla onlara hayvanınız evden ayrıldı şeklinde yalan söylemeyin. Çocuklarınız hayvanınızın evden gitmesine yol açacak bir şey yaptıklarını düşünebilirler. O yüzden çocuklarınıza hayvanınızın dünyadan neden ve nasıl ayrıldığını güzelce anlatın. Çocukların, evcil hayvanların ölümünden daha fazla etkilendikleri doğrudur, fakat bir süre sonra zihinlerini oyalayacak başka şeyler bulup üstesinden geleceklerdir.
– Evinize başka bir hayvan getirmeden önce makul bir süre bekleyin. Yenisini bir önceki hayvanınızın yerine koymayacağınızı anladığınızda, yeni dostunuza bir şans vermeye hazırsınız demektir.

Uzm. Psikolog Işıl BEKTAŞ