Psikolog

Mutlu Uyanmak Neden Önemli?

Güne nasıl başlarsanız gününüz öyle geçiyor mu? Bu söz üzerinde hiç durup düşündünüz mü? Gerçekten öyle mi? Aslında her şey sabah enerjinizi gün boyu yaymanıza bağlıdır. “Erken kalkan erken yol alır” deyimi gibi gerçekten de erken kalkan daha dinç ve dinamik oluyor. Mutlu olmak için sabahları mutlu uyanmak ve güne mutlu başlamak önemlidir. O halde sabahlarınızı daha güzel ve keyifli kılacak, size güzel enerjiler vermeye yarayacak birkaç bilgi paylaşmak istiyorum…
• Çalar saat veya telefonunuzun alarmını uyanmanız gereken zamandan yarım saat öncesine kurabilirsiniz. Böylece ertelediğiniz zamanlar için kendinizi kötü hissetmezsiniz.
• Sabahları kalkmak için bir nedeniniz olsun. Örneğin sporunuzu sabah saatlerine koyabilirsiniz.
• Sevdiğiniz bir kitabı başucunuza koyarak sabahları da okuyabilirsiniz. Genellikle herkesin yatmadan önce kitap okuma alışkanlığı vardır ancak böyle bir kural yoktur. Rutinlerinizi, ezberlerinizi bozabilirsiniz.
• Uykunuzu yeteri kadar alabilmek için erken yatmaya alışın. En kaliteli uyku 23:00-02:00 saatleri arasındadır. Çocuklar 9 ila 11 saat uyuması gerekirken, yetişkinlere 7 ila 9 saatlik uyku yetiyor. Tabi bunlar sadece tavsiye, her bireyin uyku gereksinimi kişiden kişiye göre değişiyor.
• Kapkara bir odada uyumayın. Eğer tüm perde ve panjurlar kapalı uyursanız sabahları daha zor uyanacak ve serotonin sağlamanıza yardım eden D vitamininden yoksun uyanacaksınız.
• Şayet yapabiliyorsanız mutlaka ilk seferde yataktan kalkma alışkanlığını edinin. Alarma güvenmeyin. Bir roket fırlatma reklamından esinlenen Mel Robbins “5 Saniye Kuralı”nı oluşturmuştur. Robbins, tıpkı Nasa’nın geri sayımı gibi, yataktan çıkmak için alarm çaldıktan sonra 5’ten geriye saymaya başladı ve bir anda kalktı. Ertesi gün ve ondan sonraki gün de aynısını yaptı. Artık enerjisi olmadığını hissettiği işler için bile 5’ten geriye sayıyor ve sonuç olumlu oluyordu. Bir süre sonra bu kural Robbins için kendi hayat kuralı haline geldi. Demek ki yapmakta zorlandığınız şeyler için kendinizi zorlamak, beklememek ve harekete geçmek gerekir.
• Uyanır uyanmaz limonlu ya da tarçınlı bir bardak su içerek metabolizmanızı çalıştırabilirsiniz.
• Yatağınızı her sabah mutlaka toplayın. Hem akşamları yatağa girerken düzgün bir görüntü olacak hem de uyandıktan sonra bir daha yatağı bozmamak adına uyuma isteğinize engel olursunuz.
• Sabahları ilk iş yüzünüzü yıkamak olsun. Soğuk suyu tercih edin, ferahlama sağlayacaktır. Kendinizi duşa atmak da uyku mahmurluğunuzu üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Ve güne enerjik bir başlangıç yapmanızı sağlar.
• Sabahları odanızı havalandırın. Böylece kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Pencerenin önünde kocaman bir nefes alın. Beyninize oksijen gitmesi zihnin canlanmasına yardım eder.
• Yatmadan önce ağır ve yağlı gıdalar yemekten kaçının. Hazmı zor yiyecekler uyku düzeninizi bozar ve uykunuzu kaçırır. Yemek yemeyi yatmadan en az 3 saat önceden sonlandırmalısınız.
• Yatmadan önce çay, kahve, asitli ve gazlı içecekler yerine rahatlatıcı, dinlendirici bitki çayları veya süt içebilirsiniz.
• Sabahları hafif egzersiz hareketleri kendinizi zinde hissetmenizi veya 10 dakikalık bir sabah meditasyonu güne daha iyi ve arınmış bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir.
• Kahvaltı yapmadan güne başlamak uyku halinizin uzun sürmesine neden olur. Dolayısıyla sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak gün boyu yorgun ve halsiz hissetmenizi önleyecektir.
• Sabahları enerjik müzikler dinlemek canlı hissetmek için iyi bir fikir olabilir. Hatta alarm sesini bile sevdiğiniz bir müzikle değiştirin. Sizi uyandırmak için sizi sarsacak bangır bangır bir alarm sesi yerine güne güzel başlamak için sizi davet eden bir melodi seçmenizi öneririm.
• Uyuduğunuz odada ısı dengeleyici bulundurmanız faydalı olacaktır. Uzmanlar, yatak odası için 20 derecenin uygun ısı olduğunu saptamışlardır. Ayrıca rahat ve sağlıklı uyumak için ortopedik yataklar tercih etmelisiniz.
• Pazar akşamları mutlaka hafta içi uyumanız gereken saatte yatınız. Bunu uygulamak sirkadyen ritminiz (biyolojik saat) için önemlidir.
• Sabah uyanır uyanmaz telefonunuzu elinize alıp sosyal medayada gezinmeyin. Muhtemelen gece yatmadan önce ve sabah uyanır uyanmaz telefonunuzu elinize alıp sosyal medya hesaplarınızı ve maillerinizi kontrol ediyorsunuz. Bunların hiçbiri gününüze keyif katmayacaktır. Gözlerinizi açtıktan sonra minimum yarım saat dış dünyanın karmaşasından uzak durun ve kendinizi dinleyin. Güzel bir güne uyanmak için fişi çekin.
• Sabahları daha az karar verirseniz daha dinç olarak güne başlarsınız. Bu yüzden kararlarınızı yatmadan önce alın. Örneğin ne giyeceğinize geceden karar verin, kahvaltıda ne yiyeceğinizin, işe hangi ulaşımla ve hangi yoldan gideceğinizin, gün boyu yapılacak işlerinizin kararını geceden almanızda fayda vardır.
• Sabahları uyandığınızda aklınıza gelen şükür duyduğunuz şeyleri yüksek sesle söyleyin. Minnettar olmak, içinde bulunduğunuz u(mutsuz) psikolojiden çıkıp güne daha pozitif başlamak için çok önemlidir.
ABD’li yazar Elbert Hubbard’ın şöyle bir sözü var: “Saat 10.00’a kadar keyifli olun, gerisi kendisi gelir.”
Hepinize mutlu sabahlar diliyorum…

Uzm.Psikolog Işıl BEKTAŞ