Psikolog

Kırık Kalp Sendromu

Kırık kalp sendromu, vücut tarafından yoğun strese karşı verilen bir yanıttır. Bu hastalık, kendini kalp krizine benzer bulgularla belli eder. Hastalık tıpkı bir kalp krizi gibi gelişir ve kişi kendini kriz geçiriyormuş gibi hisseder. Adrenalin hormonu seviyesini yükselten stres, üzüntü, heyecan, kötü haber gibi durumların kırık kalp sendromunun gelişiminde birincil neden olduğu bilinir. Kırık kalp sendromu sevilen birinin ölümü, ayrılık veya terk edilme gibi ağır stres oluşturan durumların sonucunda ortaya çıkan geçici bir kalp hastalığıdır. Geçirilen şiddetli travmalar, fiziksel hastalıklar ya da ameliyatlar da kırık kalp sendromunun ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Bu sendromun ortaya çıktığı kişilerde ani başlayan bir göğüs ağrısı ortaya çıkar ve kişi adeta kalp krizi geçiriyormuş gibi görünür. “Acımdan ölüyorum” diyen insanların çok da yanlış bir şey söylemediğini varsayabiliriz. Yaşanan acılar ve kalp kırıklıkları kalbe ölümcül derecede zarar verebiliyor. Kırık kalp teorisi üzerinde çalışan araştırmacılar derin üzüntünün kalp kaslarında fiziki bir hasara yol açtığını keşfedip, bunu da kırık kalp sendromu olarak adlandırmış ancak nasıl gerçekleştiğini bulamamıştı. Mikronörograf Yrsa Sverrisdottir ve ekibi uzun bir süre kırık kalpleri inceledi ve kalbin nasıl kırıldığını buldu: Stres altında salgılanan hormonlar kalpte yığılıyor, kalp ise kendini savunmak için kendini kapatıyor. Fiziksel açıdan sapasağlam olan kalp duygusal çöküntüye maruz kaldığında şekil değiştiriyor ve kan pompalamakta zorlanıyor.

Kırık kalp sendromu ile kalp krizi sıklıkla karıştırılsa da aslında aralarında önemli farklar vardır. Kalp krizlerine çoğunlukla kalpte bulunan arterlerin kısmen ya da tamamen tıkanması sebep olur. Oluşan bu tıkanıklığın nedeni kan yağlarının yüksek olmasına bağlı olarak gelişen ateroskleroz veya damar içinde oluşan pıhtılar olabilir. Kırık kalp sendromunda ise damarlarda herhangi bir tıkanıklık durumu söz konusu değildir fakat kalp damarlarında kan akışı yavaşlar.

Kırık Kalp Sendromunun kalpte ciddi etkiler yaptığı görülse de kısa sürede etkileri kendiliğinden geçebilen ve tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Kırık Kalp Sendromunun tedavisinde ilaç kullanımı ve/veya yaşam değişiklikleri önerilmektedir. Stresi yönetebilmek, stresle başa çıkabilmek ve daha rahat bir insan olabilmek önemlidir. Kişiye bu becerileri kazanması, duygusal ve fiziksel sağlığını arttırması yönünde yönlendirmeler yapılabilir. Bu doğrultuda kişi psikoterapiye yönlendirilebilir. Ayrıca nefes ve rahatlama teknikleri, çeşitli fiziksel aktiviteler, hobiler önerilebilir. Kişinin, hayatında stres yaratan durumlardan uzaklaşması, pozitif ve destekleyici ilişkiler içerisinde olması da önem arz eder.

Uzm. Psikolog Işıl BEKTAŞ