Psikolog

Hobi Deyip Geçmeyin

Boş zamanlarımızda ne yaptığımız bizim en kişisel, en özgür tercihlerimizdir. İnsanın boş zamanlarında ne yaptığı, onu anlatır.
Boş zamanlarında boş oturan insanlara, boş zamanlarında ne yaptıkları sorulduğunda “Aslında son günlerde pek zamanım olmadı‘.” gibi kaçamak cevaplar verirler genellikle, çünkü boş zamanlarda bir şey yapmamak hoş karşılanmaz.
İşkolikler kendilerine neredeyse hiç boş zaman ayıramayan insanlardır ve çoğunlukla “Benim hobim işimdir.” derler
Oysa insanın iş hayatı ve özel hayatı diye adlandırılan iki hayatı yok. İnsan tek ve bütün bir hayat yaşıyor. Yaşadığımız hayat tek parçadır.
Herkes işinde en iyi olmak, yükselmek, daha çok kazanmak, daha iyi bir yaşamak ister kuşkusuz. Çok çalışmak gerekiyor ama başarılı olmak için sadece çalışmak yetmiyor.
Dengeli bir hayat için çalışmak kadar kaliteli boş zaman geçirmeye de ihtiyacımız var. Tıpkı bir tahterevalliyi dengede tutmaya çalışmak gibi, insanın ağırlığını her iki tarafa da verebilmesi gerekir. Akıl ve ruh sağlığımızı korumak, yaratıcılığımızı canlı tutmak ve mücadele edebilmek için çalışmayla kaliteli boş zamanı dengeleyeceğimiz bir hayat yaşamalıyız.

Hepimiz hangi koşulda olursak olalım sadece fiziksel değil, aynı zamanda manevî ve psikolojik olarak da dengede olmaya ihtiyaç duyarız. Hepimiz içgüdüsel olarak hayatımızdaki dengesizliklerden kurtulmak ve ahenge kavuşmak için çabalarız. Hobilerimiz bu ahengi bulmamıza yardım eder.
Çok yönlü insanlar için hobiler dipsiz bir beslenme kaynağıdır.
Hobilerin insanların boş zamanları doldurmaktan çok daha ötede işlevleri vardır. Hobiler kişinin görsel, işitsel ve sözel yeteneklerini, karar alma ve iletişim becerilerini artırıyor. Ayrıca hobiler insanların yeni tanıştığı kişilerle kolay iletişim kurmasını kolaylaştırıp çevre edinmelerine yardım ediyor.
Çocukların oyuncaklarıyla zaman geçirebilmelerinin yalnızlıkla başa çıkma, tek başına yetebilme ve daha da önemlisi doyumlu bir hayat yaşama yeteneklerini artırdığı biliniyor. Hobilerin yetişkinlerin hayatına etkisi, oyuncağın çocuğa etkisiyle aynıdır. Hobiler, bize kendimize yeten, yalnızlıkla başa çıkan, doyumlu ve yaratıcı insanlar yapıyor.
Her birimizin özel bir yeteneği yok elbet, fakat hepimizin mutlaka ilgi duyduğu, uğraşmaktan zevk alabileceği bir faaliyet alanı mutlaka vardır. Hobi edinmek isteyenlerin aklına ilk anda bir şey gelmeyebilir ama biraz çabayla herkes kendine tutkuyla bağlanacağı bir hobi edinebilir.
Eğer hayatı bir bütün olarak algılayabilirsek hem işlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirip hem de hobilerimize yer açabiliriz.

Aslında hepimiz yaptığımız işten ve toplumun bize yapıştırdığı etiketlerden daha fazla potansiyele sahibiz. Şu veya bu sebeple işimizi ya da hayatımızı dilediğimiz gibi belirleyememiş olabiliriz. Örneğin sanatçı olmak isterken mühendis, doktor olmayı hayal ederken muhasebeci ya da farklı hayaller kurarken bir eş ve anne olmuş olabiliriz. Fakat kendimize bir hobi seçerken çok daha özgürüz. İstediklerimizi gerçekleştirme şansımız çok daha fazladır. Gönülden seçtiğimiz ve tutkuyla bağlandığımız hobiler kendimizi ifade etmemizi sağlar ve farkında olmadan yeni yollar keşfedip hiç bilmediğimiz yeteneklerimizin ortaya çıkmasını sağlarız.
Ayrıca hobiler sayesinde tahmin etme, strateji geliştirme, planlı hareket etme, ayrıntıları görebilme, sorunlarla başa çıkma hakimiyeti artar. Düzenli olarak bir hobiye zaman ayırmak ve o hobiyi geliştirmek adına yoğunlaşmak, zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar. Hobisi olan insan daha disiplinli bir hayat yaşamaya başlar, hedeflerine daha kararlı bir şekilde yürür ve daha anlamlı bir hayat yaşamaya başlar. Bir hobi sahibi olmakla sadece kendimizi daha iyi hissetmekle kalmayız aynı zamanda özgüvenimizi de yükseltiriz. Bu özgüven artışı sadece bireysel değil, sosyal yaşantımızı da zenginleştirir.
Potansiyelini ve enerjisini doğru kullanan kişiler hangi yaşta ya da konumda olurlarsa olsunlar, hayata bakış açıları daha hevesli olur.
Bir hobiyle uğraşmak kişiyi içinde bulunduğu ana odaklar ve geçmişin hesaplaşmalarından ya da geleceğin kaygılardan uzaklaştırır.

Uzm. Psikolog Işıl BEKTAŞ